«Не ідеалізуйте Америку, тут нічого не дається задарма»: історія тернополянки, яка 23 роки живе у США

Опубліковано в Подорож вихідного дня Автор  05.08.2021

У свої два роки тернополянка Юлія Сітовська точно не думала про американську мрію, та тоді життя маленької дівчинки назавжди змінила випадковість – її батьки виграли «зелену карту».

Сьогодні Юлії – 25, вона живе у Чикаго, а до рідного Тернополя навідується раз у рік.

Про інший бік заокеанської мрії, можливості американських мегаполісів, ставлення американців до відпочинку та шлюбу Юлія розповіла «Сороці».

Далі – від першої особи.

Коли ми з батьками переїхали у США, мені було два рочки. Ще з дитинства мама й тато намагалися привити мені любов до України. У будні я навчалася в американській школі, а у суботу відвідувала українські гуртки, була учасницею Спілки української молоді. Після завершення школи навчалася на маркетолога, попрацювала рік, але вирішила змінити професію. У результаті я вступила до юридичної школи. Зараз проходжу стажування й зовсім скоро працюватиму юристом у медичній сфері.

У дитинстві кожне літо я проводила в Тернополі. Познайомилася з багатьма людьми, знайшла чимало друзів. Будучи студенткою, мріяла побачити справжнє українське Різдво, тому кілька разів приїжджала в Україну і взимку. Тепер не так часто відвідую Тернопіль, бо з’явилося багато справ та обов’язків. Востаннє була у Файному місті в лютому, коли навчалася дистанційно.

Англійська мова – рідна, як і українська

Офіційною мовою у Сполучених Штатах Америки є англійська. Окрім цього, на місцевому рівні в окремих регіонах цей статус також має й іспанська мова. Нею спілкуються переважно вихідці з Мексики. Коли я тільки переїхала у США, то знала лише кілька слів українською – «мама», «тато»… Тому з дитинства почала вивчати й українську, й англійську. Мабуть, рідними можу вважати обидві мови, оскільки ними спілкуюся усе життя.

За університет – 40 тисяч доларів у рік

Для американців освіта є дуже важливою. У школі навчаються 12 років: початкова школа (до 5 класу), середня школа (6-8 класи), старша школа (9-12 класи). Той, хто планує вступати до університету, в 11 класі складає іспити. Вони схожі на українське ЗНО.

Під час вступу в університеті враховують багато аспектів: і результати іспитів, і рекомендації від вчителів. Саме тому дітям важливо будувати гарні стосунки з педагогами, щоб наприкінці навчання вони дали про них позитивні відгуки. Дуже велику роль відіграє й спорт. Якщо ви професійно займаєтеся якимось видом спорту й маєте певні здобутки у цьому напрямку, то університет сам запрошує вас на навчання, може навіть оплатити весь курс. В Америці в університети вступають майже усі, хто хоче досягнути успіху. Виняток – діти із неблагополучних сімей, вони не думають про навчання й часто можуть піти не зовсім правильним шляхом – наркоманія, алкоголізм, крадіжки.

Середня вартість навчання в американському університеті – 40 тисяч доларів у рік. Бюджетна форма – велика рідкість. Студентам можуть виплачувати стипендії, але лише дуже старанним й активним – навчання, спорт, волонтерство. Однак ці стипендії їм не виплачують щомісяця так, як це роблять в Україні. Наприклад, якщо стипендія – 10 тисяч доларів у рік, то ці кошти вам відмінусують від вартості навчання.

Ще одна особливість американської освіти – ви можете не сплачувати всю суму одразу, а брати навчання у кредит й віддавати кошти упродовж життя. Після закінчення університету тобі дають пів року на те, щоб стати на ноги, а потім починаєш віддавати кредит. Це може бути по 200-300 доларів у місяць упродовж тривалого часу.

Уся Америка живе на позичках

Американці не вміють розпоряджатися фінансами, саме тому у цій країні є бідність. Українці багато заробленого відкладають на чорний день. У США такого немає. Американці отримують заробітну плату й швидко витрачають гроші, а на квартири, машини, навчання беруть кредити. Уся Америка живе на позичках.

У США є бідність, однак вона тут буває двох видів. Перший – це якраз ті люди, які не вміють правильно розпоряджатися грошима, через це позбавляють себе можливості жити комфортно. Другий – безхатьки, які живуть просто на вулицях мегаполісів. У свій час ці люди ступили не на той шлях, а в США добре живе той, хто багато працює.

Жити з думкою, що ти маєш бути найкращим

Американці живуть у дуже швидкому темпі. Вони мало відпочивають і багато працюють. Робочий день може тривати навіть з 6-ої ранку до 22-ої вечора. Юристи інколи залишаються ночувати в офісах. Жителям США дивно, що українці можуть поїхати відпочивати за кордон на два тижні. Американці їдуть максимум на п’ять днів, а в останні дні вже «на телефоні». Попри завантажений день, вони люблять спорт. Тут бігають усі, незалежно від віку, а кожен другий тренується в тренажерному залі.

Молодь знає, що потрібно багато працювати й викладатися на максимум, бо на твою посаду можуть претендувати сотню інших людей. Американці постійно живуть з думкою, що ти маєш бути найкращим. Така фізична та психологічна напруга упродовж тижня призводить до того, що в п’ятницю молоді люди часто надміру напиваються у барах, щоб зняти стрес. Трапляються й самогубства.

Добирай слова

За характером жителі США – цілеспрямовані, прагматичні, привітні. Тут просто на вулиці може підійти незнайомець, щоб поцікавитися, як у тебе справи. Попри це, з американцями варто бути обережним, бо бувають й такі, які щось вивідують, аби потім за твоєю спиною розповісти про це босу. Необхідно добирати слова й навіть звертання, щоб не образити представників ЛГБТ. Інакше – виникнуть проблеми. Окремі люди, наприклад, хочуть, щоб до них зверталися не «вона» чи «він», а – «вони». У такий спосіб вони демонструють, що є представниками обох статей.

Одружуються після 30

Американці не спішать створювати сім’ю. Вік до 30 років у США – це час пошуку себе, становлення кар’єри. Тут немає вікових рамок, ти вступаєш у шлюб тоді, коли відчуваєш, що пройшов етап певних здобутків: знайшов себе, став на ноги, добре заробляєш. В Америці мало багатодітних сімей, бо люди тут розуміють, що діти – це великі витрати. Ти маєш оплатити їм навчання, усі зручності для комфортного життя.

У США немає стереотипів про те, що чоловік – це завжди годувальник, а жінка – домогосподарка. Американські жінки позиціонують себе як такі, що можуть заробляти більше, аніж чоловіки. Часто так і є. У той же час чоловіки можуть готувати, доглядати за дітьми. Вони не розподіляють обов’язки на чоловічі та жіночі, усе роблять по черзі. Після народження дитини чоловікам навіть дають два тижні відпустки, аби вони допомогли дружині. Декрет для жінок в Америці триває максимум три місяці, потім жінка йде на роботу й наймає няньку, або ж віддає малечу у спеціальний дитсадок, де приймають дітей від 6-ти тижнів.

Якщо в Україні завжди під боком є бабуся, яка допомагає доглядати дитину, то в США такого немає. Американці одружуються пізно, а коли у них з’являються діти, то батьки вже у досить літньому віці. Взагалі пенсіонери в Америці живуть для себе, бо багато працювали усе життя.

В одязі цінують зручність

Американці невибагливі в одязі. Дрес-коду вони дотримуються лише на роботі, але, наприклад, з дому ніколи не виходять на підборах, бо це незручно. Їдуть у кросівках, а вже на місці одягають туфлі. Поза роботою 80 % американців майже завжди ходять у спортивному одязі. Переважно в шортах чи лосинах й у футболці або спортивній кофті. Якщо ви не в спортивному, то зрозуміло, що немісцеві.

Жінки в США не захоплюються макіяжами. Коли йдуть гуляти чи на каву з друзями, просто одягаються якнайзручніше й не використовують косметику. В Україні я помітила, що жінки багато фарбуються навіть для походу в магазин. Одяг американці купляють в залежності від фінансового забезпечення, не віддають останню копійку, щоб стильно одягнутися. Наприклад, я завжди купляю речі зі знижкою, а вони у США бувають досить вигідними – до 70 %.

До школи – власним авто

Якщо ти живеш в місті, то краще користуватися громадським транспортом, бо паркомісце обійдеться у 40 доларів в день. Громадський транспорт у штатах – це автобуси, потяги, метро. Ними можна дістатися будь-якого куточку міста й навіть виїхати за його межі. Вартість однієї поїздки 2,25 доларів, але мені вигідніше купляти місячний безлімітний абонемент за 105 доларів. Транспорт у США буває дуже переповненим вранці, однак у час пандемії цього немає, бо в нас ще 80 % людей працюють дистанційно.

Якщо мешкаєш за містом – без власного авто не обійтися, бо до найближчого магазину доведеться їхати щонайменше 7 хвилин. В Америці водійське посвідчення можна отримати з 16 років. Підліткам, які живуть за містом, батьки купляють автівки, аби вони їздили до школи. Найдешевше авто у США можна придбати від 5 –ти тисяч доларів.

Їжу готують лише на свята

Одні американці регулярно харчуються фаст-фудом, полюбляють гостру мексиканську їжу та солодощі, інші – за здорове харчування. Їжу вони готують дуже рідко, лише у свято. Снідають, обідають й вечеряють переважно завжди у закладах харчування чи замовляють доставку. Під час пандемії у жителів США взагалі був шок, адже їм доводилося самотужки готувати, бо ресторани були зачиненими.

У гості – зі своєю стравою

Щодо свят, то в Америці відзначають Різдво, Великдень й, звісно, День подяки. Найважливішим з них є Різдво, бо це єдиний день, коли все зачинено. У США ці свята відзначають не так, як це роблять в Україні, а менш релігійно. На Святвечір до батьківської домівки з’їжджається вся родина. Разом вони грають ігри, печуть вишневий пиріг, дивляться американський футбол. Інколи відкривають по одному подарунку, а всі інші розпаковують вже наступного дня. Різдво також проводять у колі близьких – снідають, обідають та вечеряють разом, багато спілкуються та розважаються.

Великдень в Америці теж святкують не дуже релігійно, до церкви майже ніхто не йде. До дітей з кошиком солодощів приходить Easter Bunny (авт. – Великодній кролик). Окрім цього, по подвір’ї чи в будинку розкидають пластикові яйця з сюрпризами, а діти їх шукають. 

День подяки для США – дуже велике свято. На кожному столі має бути індичка, гарбузовий пиріг та картополя з грибною підливкою. Вранці американці йдуть на парад, потім організовують застілля, дивляться футбол. Якщо ти запрошуєш гостей, то не означає, що маєш самотужки все зготувати. Кожен приходить до столу зі своєю стравою.

Ціни

Вартість продуктів й оренди житла відрізняється у різних штатах. Наприклад, у Чикаго оренда невеликої квартирки обійдеться у 1500 доларів в місяць і більше. У центрі міста ціна стартує від 1700 доларів. Щодо продуктів, то закупів на 300-350 доларів сім’ї вистачає на два тижні. Хліб коштує 1,5 долара, молоко – 2 долари. Відерко лохини, яка в Україні дуже дорога, в нас вартує 5 доларів. Усі продукти купляють в супермаркетах.

Влітку відкривають Farmers Market, які нагадують українські базарчики. Тут місцеві фермери продають продукти з городу, але ціна на них доволі висока, бо все органічне. Farmers Market дуже чисті та охайні, чого, на жаль, не можу сказати про ринок в Тернополі.

Заробітна плата у США відрізняється в залежності від професії. Якщо ви здобули ступінь бакалавра, то мінімум зароблятимете 40 тисяч доларів у рік.

Ідеальна Америка – це утопія

У багатьох українців склалося трохи хибне уявлення про Сполучені Штати Америки. Мабуть, воно навіяне фільмами й серіалами, у яких все дуже ідеально. Та це не зовсім так. Щоб комфортно жити в Америці (наголошу: комфортно, а не розкішно), потрібно дуже важко працювати. Багато студентів, які приїхали у США за програмою Work and Travel, повернулися назад в Україну. Вони очікували безтурботного життя в мегаполісі, але стикнулися з труднощами. Не ідеалізуйте Америку, тут нічого не дається задарма.

Я люблю США за можливості, за рівень комфорту, до якого швидко звикаєш. Мені подобається, що, багато працюючи, я можу втілювати тут свої мрії. А ще люблю Америку за волю, відсутність стереотипів й рамок.

 

Прокоментувати:

СОЦІУМ

06.12.2023 soroka
Віталій Кличко в День ЗСУ нагородив майже сотню військовослужбовців
Мер Києва Віталій Кличко в День Збройних Сил України вручив відзнаки військовослужбовцям «київських» бригад. Про…

Подорож вихідного дня

15.10.2021 soroka
Монастирок на Тернопільщині притягує і мандрівників, і пересічних людей, і глибоко віруючих
Монастирок – маленьке село в Борщівському районі, розташоване у надзвичайно мальовничій місцевості поблизу Касперівського каньйону.…

Місто в кадрі

DSC_3688.jpg

Наші_контакти

Про_нас

Інформаційно-аналітичний портал «СОРОКА» з 2013 року висвітлює життя Тернополя та області, розповідає актуальні новини, зачіпає проблемні теми та знайомить з цікавими краянами.