Одягають від трусів до худі: тернополянки створюють адаптивний одяг для поранених воїнів

Опубліковано в Історія тижня 19.04.2024

Уже орієнтовно півтора року в Тернополі діє підрозділ "Швейної роти" – волонтерської спільної ініціативи, яка об'єднує кількасот небайдужих людей з багатьох областей України та з-за кордону. 

Їхня ціль – забезпечити адаптивним одягом поранених захисників. Тернопільський підрозділ сьогодні складається з двох майстринь – Ірини Синишин та Олесі Школьної.

Про одяг для поранених, діяльність громадської організації в нашому місті та чим можуть допомогти тернополяни – далі в інтерв'ю.

Офіційно підрозділ в Тернополі розпочав свою роботу восени 2022 року, однак майстрині розповідають, що ще до створення підрозділу “Швейній роті” допомагали кожна окремо.

Після початку повномасштабного вторгнення кожен намагався бути корисним. Я шукала шляхи, щоб допомагати завдяки своїй творчості: шила екосумки і продавала їх, ходила на благодійні ярмарки, переказувала кошти на великі збори. Згодом у соцмережі побачила “Швейну роту” і мені дуже відгукнулася їхня робота. Спочатку долучалася донатами, потім на прохання організаторів записала майстер-клас з пошиття торбинок для воїнів, у яких вони можуть зберігати свої речі в лікарнях. розповідає координатор підрозділу Ірина Синишин.

Тернополянка Олеся Школьна до проєкту долучилася через рік.

Про “Швейну роту” дізналася влітку 2022 року. Розуміла, що хочу допомогти, – говорить волонтерка. Наші воїни ризикують своїм життям. Коли вони потрапляють в лікарні з травмованими тілами і душами, хочеться допомогти їм та додати комфорту у їхньому відновленні. 

Адаптивний одяг потрібен для поранених з травмованим кінцівками, які не в змозі одягнути звичайний одяг. Це полегшує їхнє перебування в лікарні, реабілітацію та догляд зі сторони медиків, говорять волонтери.

– У 2022 році, коли був великий наплив поранених, багато з них в лікарнях лежали практично голі, бо звичайний одяг їм було одягнути важко або фізично неможливо, а адаптивного на всіх не вистачало. Запити були шалені, а майстринь, які були в змозі пошити такий одяг було мало, – говорить Ірина Синишин. – Найнеобхідніше, що має бути у людини – труси, щоб допомогти навіть лежачи у лікарні зберегти гідність. Нижня білизна та футболка чи майка – мінімум, щоб було комфортно.

Волонтерки кажуть: адаптивним можна зробити будь-який одяг, який потрібен воїну.

– Ми шиємо адаптивну білизну, шорти, штани, ортопедичні подушки, чохли на АЗФ та апарати Ілізарова, торбинки, переробляємо в адаптивні футболки, худі... Такий одяг може бути на липучках, кнопках, зав'язках, в роботі використовуємо тільки натуральні тканини, – розповідає Олеся Школьна.

“Швейна рота” постійно на зв'язку з медиками, прислухається до порад лікарів та побажань самих захисників, тому адаптивний одяг постійно вдосконалюється. 

– Наприклад у чоловічих штанах ми вставляємо резинку в пояс, щоб за потреби їх можна було затягнути за зав'язати. Також додаємо кишеньку з застібкою, аби була можливість покласти телефон. Розміщення липучок, додаткові зав'язки – це все має значення, – розповідає Олеся Школьна.

Першочергово волонтерки тернопільського підрозділу стараються забезпечувати адаптивним одягом місцеві лікарні. Якщо ж запитів на місці немає, то готові речі надсилають в медустанови інших областей, де є така потреба, а також в евакуаційні потяги, автобуси, стабпункти, шпиталі і адресно до поранених.

На початку для пошиття речей використовували виключно власні матеріали але всі ресурси з часом виснажуються, кажуть жінки. 

Згодом стали долучатися небайдужі люди, які по можливості нам допомагають. Найбільшою потребою зараз є робочі руки. Кожен охочий може долучитися до діяльності “Швейної роти”. Не обов'язково бути професійною швеєю, головне мати велике бажання допомагати. Кожна відштовхується від того, що має та вміє, – говорить Ірина Синишин. – “Швейна рота” створила всі необхідні умови аби допомагати могли всі охочі. Нашими майстринями розроблені лекала до виробів та записано дуже багато покрокових майстер класів з пошиття адаптивного одягу.

Замовити адаптивний одяг можуть не лише військовослужбовці, а й рідні або знайомі пораненого. 

Отримати речі від “Швейної роти” можуть також цивільні, які постраждали внаслідок обстрілів там мають таку потребу. Для цього достатньо заповнити Google-форму, де потрібно обрати необхідне, вказати розмір, кількість, свої контакти та адресу. 

Прокоментувати:

СОЦІУМ

23.05.2024 soroka
Стартував Всеукраїнський проєкт «Української команди» «Оберіг для військових»
Волонтерський штаб «Українська команда» розпочинає Всеукраїнський проєкт «Оберіг для військових». Він передбачає, що маленькі українці…

Подорож вихідного дня

15.10.2021 soroka
Монастирок на Тернопільщині притягує і мандрівників, і пересічних людей, і глибоко віруючих
Монастирок – маленьке село в Борщівському районі, розташоване у надзвичайно мальовничій місцевості поблизу Касперівського каньйону.…

Місто в кадрі

DSC_3787.jpg

Наші_контакти

Про_нас

Інформаційно-аналітичний портал «СОРОКА» з 2013 року висвітлює життя Тернополя та області, розповідає актуальні новини, зачіпає проблемні теми та знайомить з цікавими краянами.