Олександр Кацуба: що відомо про власника АЛЬФА ГАЗ?

Опубліковано в Економіка 08.04.2024

Дедалі частіше в українських ЗМІ зʼявляються новини та статті, де згадується власник видобувної компанії АЛЬФА ГАЗ Олександр Кацуба. Ми вирішили розібратись з біографією цього українського підприємця й експерта у сфері енергетики та розкласти по поличках все що відомо.

Що на поверхні?

Олександр Володимирович Кацуба, відомий в Україні підприємець та провідний експерт у галузі енергетики. У 2022-2023 роках компанія "АЛЬФА ГАЗ" засновником якої є Кацуба увійшла до переліку лідерів газової індустрії, видобуваючи понад 1 мільйон кубометрів природного газу на місяць.

Біографія

Олександр народився 8 вересня 1986 року в Кривому Розі в сім'ї військовослужбовця, але потім родина переїхала до Харкова. Його батько, Володимир Михайлович Кацуба (1957 р.н.), який був підприємцем та політиком, колишнім депутатом Верховної Ради. Його мати, Наталія Іванівна Кацуба (Гордієнко) (1957 р.н.), також займається підприємництвом. Нині Олександр проживає в Києві.

Освіта

Освітній шлях Кацуби почався в Харківському національному університеті імені Каразіна, де він здобув ступінь з фінансів у 2008 році, а потім продовжив навчання в Харківській національній юридичній академії імені Ярослава Мудрого. У 2013 році він здобув ступінь магістра з фінансового менеджменту та став кандидатом економічних та юридичних наук.

Карʼєра

Розпочавши свою кар'єру в сімейних бізнес-структурах у Харкові у 2003 році, Кацуба рано проявив цікавість до підприємництва. Вже у період з 2006 по 2009 рік, він успішно поєднував роботу в сімейному бізнесі з навчанням. А у 2009 році обійняв посаду голови наглядової ради в ПАТ «Харківський завод електромонтажних виробів – 1».

У 2010 році Кацуба познайомився з газовою індустрією, що стало новим етапом у його кар'єрі. Він зайняв кілька ключових посад, включаючи заступника директора з економіки та обліку в апараті газопромислового управління «Полтавагаздобича», філії ПАТ «Укргазвидобування». З вересня 2010 по грудень 2012 року він працював заступником Голови Правління та членом Правління ПАТ «Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз». Саме в ці роки компанія демонструвала значне зростання видобутку газу.

У грудні 2012 року Кацуба приєднався до правління НАК "Нафтогаз України" як заступник голови правління. Етап роботи в державному секторі для Кацуби закінчився у 2014, коли він повернувся в приватний бізнес та почав активно інвестував у фінансові ІТ-інструменти. Фактично, він був одним з перших, хто запустив цивілізований мікрокредитний бізнес в Україні. Очолювана ним як керуючим партнером група компаній “MyCredit” оперувала в Україні та за її межами, у тому числі в Польщі, Шрі-Ланці, В'єтнамі та Індонезії стала однією з найпомітніших компаній на ринку.

У 2019 році Кацуба уклав велику угоду, продавши 20% акцій своєї компанії бізнесмену Сергію Тігіпку за 3 мільйони доларів США, що стало важливим сигналом для ринку подібних ІТ сервісів. Наступним значним кроком стало придбання ним у 2021 році "Автоцентра", найбільшого автомобільного порталу в Україні, та "Автобазару", другого за популярністю автомобільного порталу в країні. Ці угоди були частиною його стратегії розвитку бізнесу у сфері лізингу, але плани були перервані через початок повномасштабного російського вторгнення.

Політичний досвід

Олександра Кацубу було обрано депутатом Харківської міської ради 6-го скликання у листопаді 2010 року. Але Кацуба відмовився від мандату й депутатських повноважень не отримав. З його слів, він швидко виявив, що політична діяльність не відповідає його очікуванням через обмеження реальних можливостей для реалізації швидких змін. Пізніше в різних інтервʼю він зазначав, що тотально втратив інтерес до політичної діяльності та не бачить себе в ній. Відтоді він не брав участі у будь-яких виборах і віддалився від політичного життя, зосередившись на бізнесі та благодійності.

Благодійність

Кацуба активно підтримує фонд "Благомай", що допомагає дитячим будинкам. З лютого 2022 року він допомагає різним підрозділам Збройних сил України, здійснюючи покупку автомобілів для фронту та роблячи фінансові внески волонтерським фондам. За цей час він забезпечив українську армію приблизно 100 автомобілями підвищеної прохідності завдяки проєкту «Один автомобіль на тиждень для ЗСУ", який особисто фінансує.

Громадська активність

У громадській діяльності Кацуба відомий своїми авторськими колонками в провідних медіа України на теми, де він має експертність. Аналізуючи публікації Кацуби можна виділити дві ключові теми, якими він займається: «Цифровізація та її роль у сучасній Україні» та «Енергетичні тенденції та виклики для України».

Кацуба наголошує на значущості цифровізації в Україні, особливо в умовах війни та пост пандемії. Він зазначає, що Україна демонструє стійкість та ефективність у складних умовах завдяки цифровізації державних та економічних процесів. Кацуба виділяє успіхи України в реалізації таких проєктів, як державний портал "Дія", та наголошує, що ці досягнення руйнують міф щодо недостатньої ефективності української державності. Він також наполягає на необхідності подальшої цифровізації в освіті, управлінні містами, податковій та митній системах, а також в енергетичній галузі.

Також аналізуючи зміни у глобальних енергетичних тенденціях, у тому числі зростання інвестицій в альтернативні джерела енергії в Україні та необхідність зменшення залежності від імпортування газу Кацуба акцентує на необхідності адаптації енергетичної галузі до поточних реалій, включаючи війну та глобальні виклики.

Кацуба наголошує на важливості фокусування на місцевих проєктах, ефективності інституцій, а також на модернізації та вдосконаленні енергетичного споживання. Він звертає увагу на роль держави у просуванні від монополіста до регулятора ринку енергетики, відновлення стандартів управління в компаніях та перезавантаження антимонопольного регулювання. Кацуба є активним прихильником поступової ліквідації НАК "Нафтогаз" як неприродного монополіста на ринку нафти та газу.

Прокоментувати:

Місто в кадрі

VuwU5xVlQYg.jpg

Наші_контакти

Про_нас

Інформаційно-аналітичний портал «СОРОКА» з 2013 року висвітлює життя Тернополя та області, розповідає актуальні новини, зачіпає проблемні теми та знайомить з цікавими краянами.