Дослідник розповів про походження гербу міста на Тернопільщині

Опубліковано в Новини Автор  soroka 06.05.2021

Сьогодні у Збаражі відзначають День міста та Свято Юрія Змієборця.

До цього дня місцевий дослідник Руслан Підставка розповів історію свята та герба міста.

– Сьогодні, 6 травня за григоріанським календарем, Східна церква відзначає свято Свмч. Юрія (Георгія) Побідоносця (Змієборця), а Збараж святкує День міста. Не випадково на його гребі поміщено цього святого. Вперше Св. Юрія було виявлено на міській (civitatis) овальній печатці (sigillum) Збаража (Zb)arazensis), з більшим (вертикальним) діаметром 36 мм та меншим (горизонтальним) — 31 мм., якою засвідчено позов Теребовлянського міського суду до В. Потоцького і М. Ронікера, датованій 1784 роком. Але її витоки незрівнянно раніші, – розповідає Руслан Підставка. – Теоретично, печатку місто отримує разом з наданням йому самоуправління та створенням відповідних виборних органів. Оскільки, найдавніші лавно-радні книги Збаразького магістрату, виявлені нами нещодавно у фонді Чоловського, датуються 28 лютого 1688 р., то печатка “Sigillum civitatis Zbarazensis” мала би вже бути у 80-х роках ХVІІ ст.

 Пояснив дослідник й чому на гербі саме Юрій Змієборець.

 – Оскільки, фундатором міста Збаража (на сучасному місці) є Юрій (Єжи) Янушевич князь Збаразький, то логічно, що на печатці поміщено саме його небесного покровителя, та й перша мурована сакральна споруда Нового Збаража на Гнізній носила у 1628 р. титул - костел Св. Юрія,каже Руслан Підставка.

Прокоментувати:

СОЦІУМ

10.06.2021 soroka
Голова ВРУ Разумков оцінив інвестиційні можливості Тернопільщини
Учора, 9 червня, в столиці відбувся форум «Тернопільщина: кластер можливостей», організований Торгово-промисловою палатою України та…

Подорож вихідного дня

28.05.2021 Мар'яна Креховець
Душа століть живе у стінах Збаразького замку (фоторепортаж)
Збаразький замок – одна з таких небагатьох споруд, які сповнені живої історії. Від першого погляду…

Місто в кадрі

gGB9wzgvs24.jpg

Наші_контакти

Про_нас

Інформаційно-аналітичний портал «СОРОКА» з 2013 року висвітлює життя Тернополя та області, розповідає актуальні новини, зачіпає проблемні теми та знайомить з цікавими краянами.